25. června 2015

Úřednický šiml, aneb výměna průkazu ZTP


Do konce roku musí mít všichni vyměněný průkaz ZTP. Říkám si, nač to budu odkládat. Přečetl jsem si článek od Ligy vozíčkářů co a kde vyplnit, kam zajít. Naposledy jsem měnil průkazku před 9 lety. Vyplnil jsem formulář na webu MPSV, vytisknul. Ještě pro jistotu volám na Úřad Práce, co vše budu potřebovat k vydání nového průkazu. Odpověděla mi milá úřednice, že je potřeba pouze průkazka a fotka. Tak sem vzal vše potřebné a hurá na ÚP.

Původní průkaz vydaný v roce 2007
Původní průkaz vydaný v roce 2007

Na pracáku vše rychlé, za 5 minut jsem byl vyřízený, žádost podaná a během měsíce bude nová průkazka. Po měsíci mi zavolali z ÚP; průkazka je hotová, ať si přijdu a vezmu si 30 Kč – poplatek za průkazku. Na pracáku tentokrát fronta. Za 15 minut se dostávám na řadu. Jupí!
Podepisuju formuláře a dostávám průkaz ZTP. A ejhle, průkazka je platná pouze do příštího roku. "WTF"?! ptám se úřednice… a proč mám platnost jen rok a ne na 10 let? "průkazy jen vyměňujeme, platnost zůstává ze staré průkazky, pak půjdete na posouzení zdravotního stavu". " Mám doma rozhodnutí o trvalém přiznání průkazu ZTP, odvětil jsem suše. Úřednice si trvala na svém. Vzal jsem si nový průkaz a duchu sem si říkal co to kruci je, to nemůže být pravda… Co na mě budou znovu posuzovat? (když jsem se tak narodil…)

Průkaz vydaný do roku 2016
Průkaz vydaný do roku 2016

Po návratu domů jsem vyhledal rozhodnutí z osmnáctin a udělal si kopie. Zavolal na ÚP, úřednice už nebyla tak milá. Opět trvala na tom, ať si přijdu požádat za rok. Rozhodnutí, které mám v ruce, ve spisu nemá, že je v archívu. Říkám si "Ok". Nakonec mě napadlo zavolat do Ligy vozíčkářů. Volám a líčím celou situaci paní Hájkové. Ta mi odpověděla, že situaci prověří a zavolá mi zpět. Po 2 hodinách mi volají zpět z Ligy Vozíčkářů; ze zákona mám nárok na průkazku na 10 let, pokud mám rozhodnutí jen jedno a nebyl posuzován můj zdravotní stav znovu. Tak jdu opět na ÚP, teď už rovnou za vedoucí. Opět jsem popsal podrobně situaci a předložil rozhodnutí o přiznání průkazu ZTP. Po cca 20 minutách jsme došli k závěru: vedoucí prověří situaci a zavolá mi. Po dvou dnech další posun! Po telefonním hovoru si mám dojít podepsat novou žádost o průkaz ZTP, který bude na 10 let. Vracím se na místo činu podepsat žádost na ÚP.
Po měsíci volám zpět, jestli mám hotový průkaz. Úřednice mi oznámila: "máte jej hotový, ale už jsme vám volali". Podíval jsem se do výpisů hovorů do mobilu a odpovídám:“ zmeškaný hovor nemám, takže slečna asi volala někomu jinému“. Došel jsem si pro průkaz, tentokrát již s platností na 10 let. Podepisuji stvrzenku na platbu 30 korun a ejhle úřednice po mě těch 30 Kč nechtěla… Celé to běhání mě stálo cca 5 hodin, 2 měsíce čekání.

Průkaz vydaný do roku 2025


Pár otázek k zamyšlení:

Nebylo by lepší si od všech vyžadovat i "rozhodnutí o přiznání průkazu"?
Kolik hodin strávila vyřizováním mých žádostí úřednice?
Kdo za mě zaplatil poplatek za druhý vydaný průkaz?


Ps: Díky Hance Fučíkové za korekturu!

Žádné komentáře:

Okomentovat